Zadania Klubu Gimnazjalisty jako środowiska wychowawczego:

1. Opieka nad wszechstronnym rozwojem intelektualnym, emocjonalnym i fizycznym dziecka zgodnie z jego predyspozycjami i możliwościami.
  2. Ochrona wychowawcza nad działaniem wychowanka w życiu szkoły i środowiska oraz ingerowanie w sytuacji zagrożenia.
  3. Skoordynowanie działań szkoły, klubu, środowiska i przygotowanie do aktywnego udziału w życiu społecznym.
  4. Wdrażanie do samodzielnego życia.

Zadania nauczycieli wychowujcych:

1. Diagnozowanie potrzeb wychowanków, rodziców, nauczycieli.
  2. Kształtowanie osobowości uczniów zgodnie z przyjętymi w szkole wartościami.
  3. Kształtowanie umiejętności funkcjonowania w grupie przez wspólną  naukę, zabawę i spędzanie czasu wolnego.
  4. Stwarzanie prawidłowej atmosfery w klubie oraz objęcie indywidualną opieką każdego wychowanka.
  5. Zaszczepienie dociekliwości poznawczych, ukierunkowanych na poszukiwanie prawdy, dobra i piękna w świecie.